İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Antalya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

13 EKİM ULUSLARARASI AFET RİSKLERİNİN AZALTILMASI GÜNÜ 12 Ekim 2017

13 EKİM ULUSLARARASI AFET RİSKLERİNİN AZALTILMASI GÜNÜ

 Uluslararası Afetlerin Azaltılması Günü risk azaltma ve risk farkındalığı küresel kültürünü destekleme yöntemi olarak, afet önleme, zarar azaltma ve hazırlığı içermektedir ve ilk kez 1989 yılında, BM Genel Kurulu'nun çağrısı ile bu özel gün başlatılmış olup daha sonra BM Genel Kurulu'nun kararı ile 2009 senesinden bu yana her yılın 13 Ekim günü olarak tayin edilmiştir.

Bu gün kapsamında amaç afet öncesinde afet riskleri konusunda kamu kurumları ve vatandaşların bilgilendirilmesi olup bu yıl ki sloganımız ”Evim Güvenli Evim” dir. Burada Güvenli Ev’den kasıt afetlere karşı güvenli ve riskleri en aza indirgenmiş konutlardır.

Ülkemizin deprem ülkesi olması gerçeğinden yola çıkarsak, depreme dayanaklı konutlarda ikamet etmenin olası bir deprem anında can ve mal kaybını en aza indireceği gerçeği aşikardır.

Depreme dayanaklı konut nedir?

Depremden zarar görebilirliğe bakıldığında iki faktör ön plana çıkmaktadır;

 -Yapısal Faktörler(Binanın oturduğu zemin özellikleri, zemin özelliklerine göre projelendirilmiş ve inşaa edilmiş bina planları, kullanılan malzemelerin niteliği ve miktarı vb.)

 -Yapısal Olmayan Faktörler(Bina içinde kullanılan eşyaların deprem sırasındaki davranışları)

 DEPREM ÖNCESİNDE ALINACAK YAPISAL TEDBİRLER

YAP:

  • Binaları Profesyoneller Tasarlasın ki Binanın Taşıması Gereken Yük, Kolonlar Ve Duvarlar Arasında Doğru Oranda Dağıtılabilsin.
  • Binanızın Deprem Yönetmeliğine Göre İnşa Edildiğinden Emin Olun.
  • Yer / Zemin Şartlarını Bilin.
  • Doğru Miktar Ve Kalitede İnşaat Malzemesi Kullanıldığından emin olun.
  • İnşaatın, Eğitimli Ve Gözetim Altındaki İşçiler Tarafından Yapıldığından Emin Olun.
  • Borular Gibi Yapısal Olmayan Unsurların Esnek Malzemeden Olmasına Ve Sallantı Sırasında Hareket Edebilmelerine Dikkat Edin. Asma Katların, Aydınlatmanın, Şofbenlerin, Kalorifer Peteklerinin, Klimaların Ve Tabelaların Deprem Olasılığı Düşünülerek Binaya Sabitlenmesi Gerektiğini Unutmayın.

YAPMA:

  • Binanızın Tasarımını Değiştirmeyin.
  • İzinsiz Kat İnşaa Etmeyin.
  • Malzemeleri Değiştirmeyin.
  • Binayı İnşa Edildiğinden Farklı Bir Amaç İçin Kullanmayın.

 1                             2            3               4

 

Bitişik nizam olarak yapılan binalar deprem sırasında meydana gelecek olan farklı salınım miktarlarından dolayı depremden zarar görme ihtimali çok daha yüksektir. Bu nedenle konut seçerken bu hususun göz önünde bulundurulması gerekir.

1        2        3    

Bina zemin katlarındaki taşıyıcı duvarların kaldırılması(Yumuşak kat etkisi) ve binanın yapım amacı dışında kullanılması binanın yük dağılımını etkileyeceği için bu tip uygulamalar depremden daha fazla zarar görmenize neden olabilir.

UNUTMA:

Binanın oturduğu zemin özelliklerine göre deprem durumundaki davranışı değişiklik gösterir. Özellikle alüvyon ve dolgu zeminlerde deprem dalgaları çok daha hızlı ve etkili ilerler. Bilimsel olarak her türlü zemine bina inşaa edilebilir ancak inşaa aşamasından önce zemin özelliklerinin çok iyi araştırılması ve projelendirmenin o zemine göre yapılması gerekmektedir. Bu nedenle konutunuzun Zemin Etüdlerinin yapıldığından emin olmanız gerekmektedir.

1   2

 

DEPREM ÖNCESİNDE ALINACAK YAPISAL OLMAYAN TEDBİRLER

*Ağır Mobilya Ve Beyaz Eşyaları Sabitleyin.

*Gazlı, Elektrikli Cihazları Sabitleyin Yangın Tüpü Bulundurun.

*Resimleri, Avizeleri, Aynaları, Saatleri Kanca Vida İle Asın.

*Üst Raflardaki Ağır Eşyaları Alt Raflara İndirin.

*Bardak, Fincan, Tabak Dolaplarının Kapaklarına  “Tutaç”lar Takın.

*Tehlikeli Ve Yanıcı Sıvıları Uygun Şekilde Saklayın.

*Yatakları Pencerelerden Uzaklaştırın.

*Kitaplık Raflarına “Gergi” Takın.

1  2.jpg  3  4  5